Potraviny podporující imunitu

Nedostatek vitaminů, minerálů, bílkovin a dalších důležitých živin může mít negativní vliv na naše zdraví. Důležitým faktorem v tomto ohledu je složení stravy, které ovlivňuje mimo jiné správné fungování imunitního systému. 

Susan Bowerman, expertka na výživu společnosti Herbalife Nutrition, radí, jaké potraviny bychom měli zařadit do jídelníčku, abychom posílili svou obranyschopnost.

„Imunitu bychom měli posilovat celý rok, v zimních měsících pak dvojnásob. Lidé si často nejsou jisti výběrem vhodných potravin, a v obchodě sahají po lákavých, avšak nepříliš vhodných výrobcích plných soli, tuku, cukru a prázdných kalorií. Pokud ale chceme dodat tělu to, co opravdu potřebuje, měli bychom se snažit o zdravý a vyvážený jídelníček,“ říká Susan Bowerman.

Živiny posilující imunitní systém a kde je najít

1. Bílkoviny

Bílkoviny se podílejí na tvorbě protilátek v případě oslabení organismu, ačkoli samotná konzumace samozřejmě nestačí k boji s cizím objektem v těle. Mezi zdravé zdroje bílkovin patří ryby, drůbež a libové maso, luštěniny, mléčné výrobky či sója a produkty z ní (především tofu a tempeh).

2. Vitamin C

Vitamin C hraje v imunitním systému klíčovou roli. Přispívá především ke správnému fungování bílých krvinek a tvorbě protilátek. Skvělými zdroji jsou brokolice, citrusy, rajčata či paprika.

3. Vitamin A

Vitamin A je důležitý pro zdravou pleť a prospívá také tkáním dýchacího a trávícího ústrojí. Mnoho lidí si neuvědomuje, jak moc je imunitní systém ovlivňován právě trávícím traktem. Pro podporu jeho správného fungování je dobré konzumovat dostatek vitaminu A, který najdeme v mrkvi, špenátu, broskvích, dýni či rajčatech.

4. Fytonutrienty

Fytonutrienty, které jsou přirozenou součástí rostlinné stravy, působí v našem těle jako antioxidanty. Pomáhají tak zvládat oxidační stres, který se vyskytuje v těle každého z nás. Pokud má organismus k dispozici dostatek antioxidantů, oxidační stres je pod kontrolou. V opačném případě je oslabena schopnost organismu bránit se nemocem. Fytonutrienty najdeme v ovoci a zelenině, celozrnných produktech, oříšcích, luštěninách nebo čaji.

5. Vláknina

Určité typy vlákniny podporují růst užitečných bakterií v našem trávícím traktu. Tím zároveň dochází i k posílení imunity, protože tyto užitečné bakterie jsou schopny si poradit s bakteriemi škodlivými, které se do trávícího traktu mohou dostat. Příjem vlákniny můžeme zvýšit konzumací ovoce, zeleniny a celozrnných produktů. Zkuste začít konzumovat více salátů, polévek nebo smoothie a bílé pečivo nahraďte celozrnným.

6. Probiotika

Probiotika (užitečné bakterie) podporují zdravé fungování zažívacího traktu který má, jak již víte, na imunitní systém velký vliv. Skvělým zdrojem probiotik jsou fermentovaná a kysaná jídla. Některá z nich, jako tempeh nebo řecký jogurt, jsou rovněž bohatá na bílkoviny a mají poměrně dlouhou trvanlivost.

7. Omega 3 mastné kyseliny

Omega 3 mastné kyseliny patří mezi zdravé typy tuku. Nacházejí se především v rybách. Omega 3 mastné kyseliny mohou mít příznivý vliv na fungování buněk imunitního systému, avšak věda zatím jednoznačnou odpověď na tuto otázku nepřinesla.

MK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele Zdeněk
  Zdeněk (anonym)

  Chybí mi tam potraviny obsahující zinek, který brání množení a pronikání virů do organismu - semena, ořechy, luštěniny.

  Led 13, 2022
 • Obrázek uživatele Nena
  Nena (anonym)

  taky se snažím jíst hodně ovoce, zeleniny, abych měla v sobě hodně vitaminu a mineralu. Jenže v zimě k tomu ještě přidávám i imunohelp na podporu imunity

  Led 15, 2022
 • Obrázek uživatele Erika
  Erika (anonym)

  jsou to potraviny, které mají v sobě hodně vitamínu, minerálu , aby to posílilo imunitu a člověka netrápili nemoci

  Led 17, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama